DORN (OMURGA) TEDAVİSİ

 

Omurga tedavisi sırt ve eklem ağrılarını değil aynı zamanda iç organlar ile ilgili şikayetleri rahatlatır ve bazı durumlarda iyileştirebilen bir tedavi yöntemidir.

 
Omurga iskelet sisteminin merkezidir.( omurga iskelet sisteminin ana parçasıdır). Organlarımızı besleyen tüm sinirler omurga boyunda yer alır. Eğer bir omur yerinde kayar yada oynarsa sinirlere baskı yaparak bağlı bulunduğu organı beslemeyi keser yada azaltır. Bunu sonucu da ağrılar ve hastalıklardır.

 
Allgau’lu olan Diter Dorn, Dorn tedavisini 36 yılda beri hem uyguluyor hem de öğretiyor. Hangi omurun yerinden kaydığı parmaklarla hissederek esas alınmaktadır. İdel olarak omurlar dikey olarak birbirlerine bağlıdırlar. Tedavi esnasında yerinden oynayan omur hafif yada sert baskılarla yerine itilir. Omurun yerleştirme esnasında hareket önemli bir role sahiptir. Bu hastanın kol ve bacaklarını hareket ettirilerek omurun kolayca ve ağrısızca yerleştirilmesi anlamına gelir. Ayrıca hastaya başarılı tedaviye ek olarak evde kolayca yapabileceği eksersizler de öğretiliyor. Omurun kendi yerinden oynaması halinde  sırt bölgesini  etkiler.
Çoğu zaman, hastanın tek bir tedavi sonrası ağrısızca temel maksimum esneklik ve optimize edilmiş enerji akışı geri kazandırılır. Dorn tedavisi geleneksel Çin tıbbı ilkelerine dayanmaktadır.

 

Omurun kendi yerinden oynaması halinde  sırt bölgesini  etkiler. Çoğu zaman, hastanın tek

 bir tedavi sonrası ağrısızca temel maksimum esneklik ve optimize edilmiş enerji akışı geri kazandırılır. Dorn tedavisi geleneksel Çin tıbbı ilkelerine dayanmaktadır.

 

Dorn tedavisi de çeşitli kas-iskelet sistemi hastalıkları için kullanılır. Örneğin:

 


Dieter Dorn
Dieter Dorn

 

 

  Skolyoz
Pelvik Tilt
Eklem ve sırt ağrısı
Baş ağrısı
Kulak çınlaması
Gastrointestinal şikayetler
Diyabet
soğuk algınlığı semptomları
yorgunluk
böbrek hastalığı
adet sorunları
Siyatik

 

 

 


 ….bunlar sadece birkaç isim.

 

 Egzersizler hastaya evde tekrar edebilsin diye öğretilir.

 

Özellikle omurga tedavisinin birinci aşaması için ve tedaviye çok iyi bir hazırlık olarak Breuss masajı ile birleştirmek tavsiye ediliyor.

 

Ortalama bir tedavi yaklaşık 45-60 dakika Breuss masajı ile birlikte 90-120 dakika sürer.